2. čakra: Archetyp Milenka -Lehká holka

30.06.2021

V čakře tvořivé a sexuální síly se nemůže aktivovat žádný jiný archetyp, než Milenka a její protipól Lehká holka.

Milenka

nás propojuje se Životem, přináší do něj jiskru a samozřejmě všechny možné způsoby tvorby. Tvoření, radost a inspirace je totiž její alfou i omegou Milenky.

Typickým ztělesněním tohoto archetypu je Afrodité - bohyně lásky a krásy, sexuality a smyslnosti. Afrodité okouzluje, svádí, zažehává oheň a božskou jiskru, ale nepečuje a netrápí se se zítřkem. Typické pro ni je, že cokoli dělá, je to vždy s patřičným zaujetím. A nepochybně zajímavé to, že nosí zlatý pás, kterým přitahuje pozornost bohů i smrtelníků. Pomocí tohoto pásu ale také zakrývá své fyzické i charakterové nedostatky. Strategie možná nečestná, ale rozhodně inspirující.

V oblasti mimo partnerské se Afroditina síla projevuje jako vášeň a zaujetí tvůrčím projektem. A je úplně jedno, jestli jde o založení zahrady, přípravu výborné večeře nebo početí dítěte. Každý nový projekt totiž proto, aby mohl žít, potřebuje do vínku právě tuto Afroditinu jiskru božského mileneckého nadšení.

Žhavá a šťavnatá Milenka má i jakýsi svůj předstupeň ve formě ještě ne úplně zralé energie archetypu Princezny.

Princezna

je něžná, bezbranná a neumí říkat ne. Také je marnotratná, lehkovážná, naivní a snadno se seznamuje s muži.

Vypadá jako mladá dívka, ale nenechme se mýlit, tento archetyp může žena povolat v každém věku a obzvlášť tehdy, když se cítí osamělá a životem tak trochu uondaná. Princezna jí poslouží k odlehčení chmur, naučí život brát s lehkostí a smíchem. A od ní už je potom jen malý krůček ke zralé a šťavnaté Milence.

Jako typický příklad archetypu Princezny můžeme uvést slovanskou Vesnu, bohyni jara, mládí, radosti, zpěvu a tance. Vesna si skotačí po loukách, s ničím si nedělá starosti a svede kdekterého boha.

A tady už jsme jen krůček od toho, aby se archetyp překulil do své negativní polohy, kterou je Lehká holka.

Lehká holka

ani zdaleka není tak destruktivní typ archetypu jako Macecha, přestože se rovněž jedná o temný protipól. Nese v sobě totiž rebelství a odvahu postavit se sama za sebe.

Ve chvílích, kdy žena aktivuje tento archetyp se na ni její bližní sice občas dívají skrz prsty, ona ale v sobě dokáže najít sílu, pokrčit rameny a říct: "No a co. I taková jsem a nestydím se za to."

Bez ohledu na hloubku jejích domnělých morálních poklesků, je důležitá jen jedna věc, a to odvaha nezavděčovat se druhým a nenechat se zdeptat tím "co si o mně ostatní asi myslí".