Rozchod 3 - Jak to zvládnout

03.07.2021

Dneska zkusíme nemožné.

Najdeme způsob, jak si užít fáze rozchodu a ještě se u toho dobře pobavit. A abychom nebyli troškaři, mohu vám slíbit, že na konci budeme o trošku krásnější, možná hubenější a určitě vědomější.

Začneme s fází "nechte mě všichni být". Jen pro připomenutí - to je ta chvíle, kdy zalézáme s čokoládou, šlehačkou, gumovými medvídky a lahví vína pod televizní deku. Fáze, kdy odmítáme řasenku, zubní pastu a jakoukoli módu nad rámec pyžama.

Nezúčastněnému pozorovateli může připadat, že to s tím dramatem a izolací trošku přeháníme. Ale nic není dál od pravdy. Musíme začít přehánět ještě trochu víc.

Kdy jindy nám beztrestně projde zahrát světu pořádnou Drama Queen? Každá z nás je trochu hérečka. Tak šup, s chutí do toho.

Vzpomeň na rituály všech starých kultur, na melodramatické pohřební písně, na plačky, které bývaly dobře placené za tklivé naříkání.

Vzpomeň na lomení rukama, kruhy lkajících žen, černé šaty a omdlévající dámy. Tohle všechno, bychom my - racionální bytosti - nazvali výstřednostmi. Ve skutečnosti jde o moudré a sebezáchovné mechanismy.

Čím intenzivněji a razantněji svůj smutek projevíme a vyventilujeme, tím dříve nastane v našem utrápeném srdci ticho a mír.

A jak tedy na to?

Úplně jednoduše. Zavři se doma, tak, jak ti velí přirozenost fáze "nechte mě být", i to pyžamo si můžeš nechat.

A potom začni naprosto vědomě truchlit. Skuč a skuhrej jako starý pes, pouštěj si ty největší slaďáky a z plna hrdla s nimi zpívej, že "mému žalu na světě není rovno ".

Breč a naříkej hezky nahlas a se vší vervou.

A nezapomeň - tohle všechno dělej vědomě.

Co to znamená?

Nic složitého - kromě své emoční části, která naplno prožívá drama, máš taky část racionální. A ta nemusí být vypnutá. Naopak, může celou dobu tu tvou dramatickou část bděle pozorovat. Budeš si přitom uvědomovat "teď trpím a truchlím" a zároveň trochu nezúčastněně a pobaveně pozorovat, jaké další formy toho cirkusu ještě vymyslíš.

No není to dokonalé? Jsi herečka, režisér i divák v jednom dokonalém partu. Emočně ventiluješ, zároveň pozoruješ a sama sebe bavíš.

Tři v jednom.

Celé kouzlo spočívá v tom, že člověk nic neošidí. Žádná jeho část nezůstane bokem.

Respektuje svou potřebu naříkat a zároveň se v tom neutopí. Pořád si uvědomuje "teď hysterčím a je to fajn, protože se tím uvolňuju."

Pro dnešek už dost, ale jak vidím, neprozradila jsem, jak při tom všem být krásnější a hubenější.